Вільшанська громада
Сумська область, Роменський район

Про дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення

Дата: 02.11.2023 13:43
Кількість переглядів: 84

Про дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення роз’яснює завідувач сектору Недригайлівського бюро правової допомоги Конотопського МЦ з надання БВПД Ірина Валюх

01 липня 2021 року набирав чинності Закон України від 31 березня 2021 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», у зв’язку із чим дозволяється відчуження, в тому числі дарування, раніше підмараторних земельних ділянок (земель сільськогосподарського призначення).

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Після початку війни та запровадження воєнного стану в Україні доступ до Реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру було закрито. Така ситуація унеможливлювала укладення правочинів щодо нерухомості. У тому числі не могли відчужуватися і земельні ділянки.

Функціонування державних реєстрів було відновлено лише у травні місяці 2022 року. З цього часу почалося поступове відновлення і ринку землі.

Сьогодні попри складну ситуацію, в якій перебуває наша країна, ринок землі продовжує працювати, паралельно готуючись до другого етапу земельної реформи, яка розпочнеться в 2024 році - на ринок будуть допущені юридичні особи.

За договором дарування земельна ділянка сільськогосподарського призначення може бути відчужена лише на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних (повнорідних і неповнорідних) братів і сестер, двоюрідних братів і сестер, діда, баби, онуків, правнуків, рідних дядька та тітки, племінниці та племінника, пасинка, падчериці, вітчима, мачухи).

При посвідченні договору дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріус буде перевіряти дотримання вимог щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які вправі набувати у власність одна особа (максимальний розмір - 10 000 гектарів на одну особу). Така перевірка здійснюється з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки виявлено невідповідність таким вимогам, нотаріус відмовить у посвідченні угоди.

Для укладення договору дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення необхідно мати наступні документи (орієнтовний перелік):

-паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

-звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;

-документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (свідоцтво про право власності на земельну ділянку; витяг з Державного -реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний акт);

-Витяг з Державного земельного кадастру;

Якщо договір укладається від імені особи представником за довіреністю, то окрім вказаних вище документів необхідно мати:

-довіреність;

-паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків повіреного.

Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

Відповідно до положень Податкового кодексу України, об’єкти дарування, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини.

У зв’язку з цим, договір дарування земельної ділянки не обкладається податком (ставка дорівнює нулю):

-родичу першого ступеня (діти, батьки, один із подружжя),

-другого ступеня споріднення (онуки, дідусі/бабусі).

В іншому випадку в процесі дарування земельної ділянки (між -фізичними особами-резидентами) дарунок обкладається ставкою 5% від вартості ділянки.

-Фізична особа-резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі якщо однією зі сторін договору дарування є фізична особа-нерезидент, то сплачується податок в розмірі 18% ПДФО. В свою чергу, у разі сплати ПДФО, з’являється зобов’язання сплати 1,5% військового збору від вартості оцінки. 

Для визначення суми податку, який підлягає сплаті, використовують експертну та нормативну оцінки землі. Згідно з роз’ясненнями ДФС України, для визначення розміру податку необхідно зробити експертну оцінку земельної ділянки, звернувшись до будь-якого сертифікованого оцінювача (або ж організації).

Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо:

-обдаровуваний умисно вчинив кримінальне правопорушення проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;

-обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування;

-обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;

-внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена

-дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред'явлення вимоги дарунок є збереженим.

У разі розірвання договору дарування обдаровуваний зобов'язаний повернути дарунок у натурі.

Розірвання або внесення змін до нотаріально посвідченого договору дарування здійснюється шляхом укладення окремого договору, який погоджується та підписується сторонами. Також він посвідчується нотаріусом та може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір дарування нерухомості у цих випадках вважається розірваним з моменту набрання законної сили рішенням суду.

 

Довідково:

Сектор Недригайлівське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: вул. Незалежності, 16,

смт Недригайлів, Сумська область.

                                                     Укладення договору міни земельної ділянки сільськогосподарського призначення

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь