ПОЛОЖЕННЯ про Службу у справах дітей Вільшанської сільської ради
Додаток
до рішення6 сесії
Вільшанської сільської ради
8 скликання від 25.03.2021р. № 6/5
ПОЛОЖЕННЯ
про Службу у справах дітей Вільшанської сільської ради
1. Загальні положення
1.1. Служба у справах дітей Вільшанської сільської ради (далі - Служба) є структурним підрозділом Вільшанської сільської ради.
1.2. Служба у справах дітей Вільшанської сільської ради створена рішенням п’ятої сесії Вільшанської сільської ради сьомого скликання від 14.12.2017 року № 5/11 «Про затвердження структури та штатної чисельності апарату Вільшанської сільської ради та її виконавчих органів» відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,«Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження типових положень про службу у справах дітей»і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на службу завдань.
1.3. Відповідно до частини другої статті 54 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” служба у справах дітей Вільшанської сільської ради є підзвітною і підконтрольною сільській раді, підпорядкованою сільському голові, виконавчому комітету, службі у справах дітей Сумської обласної державної адміністрації.
1.4. У своїй діяльності служба керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства молоді та спорту, розпорядженнями голови Вільшанської сільської ради, рішеннями Вільшанської сільської ради, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.
2. Основні завдання служби
Основними завданнями Служби є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Вільшанської сільської ради у сфері соціального захисту дітей, що включає:
1) реалізація на території Вільшанської сільської ради державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
2) розроблення і здійснення самостійно або разом із структурними підрозділами Вільшанської сільської ради, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, розташованих на території сільської ради,заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
3) координація зусиль служби, структурних підрозділів Вільшанської сільської ради, установ та організацій усіх форм власності та, за потреби, представників суміжних територіальних громад у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
4) забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, до закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
5) здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності;
6) ведення державної статистики щодо дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування;
7) ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок);
8) надання органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям всіх форм власності, громадським організаціям, громадянам практичної та методичної допомоги, консультацій з питань соціального захисту дітей, запобігання вчиненню дітьми правопорушень;
9) улаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування, до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, сприяння усиновленню;
10) підготовка інформаційно-аналітичних і статистичних матеріалів, організація дослідження стану соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
11) визначення пріоритетних напрямів поліпшення на території Вільшанської сільської ради становища дітей, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному та інтелектуальному розвиткові, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.
3. Функції служби
3.1. Організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Мінсоцполітики та здійснює контроль за їх реалізацією в частині захисту прав дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа;
3.2.Бере участь у підготовці пропозицій до проектів програм соціально-економічного розвитку Вільшанської сільської ради.
3.3. Подає пропозиції до проектів програм об’єднаної територіальної громади, планів і прогнозів у частині соціального захисту, забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей.
3.4. Залучає (за згодою)громадські та благодійні організації до виконання соціальних програм і здійсненнявідповіднихзаходів.
3.5.Вносить пропозиції щодо проекту бюджету Вільшанської сільської ради.
3.6. Розробляє проєкти розпоряджень сільського голови в частині захисту прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа щодо:
- надання та скасування статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
- встановлення та припинення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування;
- призначення опікуна, піклувальника над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та звільнення від повноважень опікунів, піклувальників;
- встановлення та припинення опіки над житлом та майном дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
-влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до державних дитячих закладів;
- надання дозволу на здійснення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина/діти;
- розв'язання спору, щовиник між батьками, щодо визначенн яімені, прізвища, по-батькові дитини;
- розв'язання спору, що виник між батьками, щодо визначення місця проживання дитини, участі у вихованні дитини
- відібрання дітей у батьків, якщо їх життю або здоров’ю загрожує небезпека;
- реєстрації в органах РАЦСу народження підкинутої, знайденої дитини, або покинутої в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я;
- влаштування та вибуття дитини з сім’ї патронатного вихователя.
3.7. Розробляє проєкти розпоряджень сільського голови в частині захисту прав дітей, сім’ї яких опинилися в складних життєвих обставинах.
3.8. Бере участь у розробленні проєктів рішень виконавчого комітету та рішень ради, головними розробниками яких є інші структурні підрозділи.
3.9. Готує та подає в установленому порядку аналітичні матеріали і статистичну звітність з питань, що належать до компетенції служби.
3.10. Готує самостійно або разом з іншими структурними підрозділами інформаційні та аналітичні матеріали для подання голові Вільшанської сільської ради.
3.11. Бере участь у підготовці звітів Вільшанського сільського голови в частині забезпечення захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа та дітей, сім’ї яких опинилися в складних життєвих обставинах.
3.12. Розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян.
3.13. Опрацьовує запити і звернення старостинських округів та депутатів Вільшанської сільської ради.
3.14. Забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої є служба.
3.15. Забезпечує захист персональних даних дітей та сімей з дітьми.
3.16. Забезпечує у межах своїх повноважень реалізацію державної політики стосовно захисту інформації з обмеженим доступом.
3.17. Інформує населення про стан здійснення визначених законом повноважень.
3.18. Оформляє документи на влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування під опіку, піклування; до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу; до закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; сприяє усиновленню.
3.19. Розробляє заходи щодо захисту прав і законних інтересів дитини, яка постраждала від домашнього насильства, та дитини, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі, та організовує їх здійснення.
3.20. Забезпечує проведення з батьками, іншими законними представниками дитини профілактичної роботи із запобігання домашньому насильству стосовно дітей і за участю дітей, у тому числі із залученням представниківсектору ювенальної превенції Роменського районного відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Сумській області.
3.21. Забезпечує у межах своїх повноважень здійснення контролю за додержанням законодавства щодо соціального захисту дітей і запобігання вчиненню ними правопорушень.
3.22. Спільно з відповідними структурними підрозділами Вільшанської сільської ради та, за потреби, представників суміжних територіальних громад організовує і проводить соціологічні дослідження, готує статистичні та інформаційні матеріали про причини і умови вчинення дітьми правопорушень, вивчає і поширює передовий міжнародний досвід з питань соціального захисту дітей, їх прав та інтересів.
3.23. Організовує і проводить спільно з іншими структурними підрозділами Вільшанської сільської ради, сектором ювенальної превенції Роменського районного відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Сумській області заходи щодо соціального захисту дітей, виявлення причин, що зумовлюють дитячу бездоглядність та безпритульність, запобігання вчиненню дітьми правопорушень.
3.24. Здійснює контроль за організацією виховної роботи, захистом прав, свобод та інтересів дітей у навчальних закладах усіх форм власності, розташованих на території Вільшанської сільської ради.
3.25. Організовує розроблення і здійснення на території об’єднаної територіальної громади заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей, їх фізичного, інтелектуального і духовного розвитку, запобігання бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.
3.26. Здійснює контроль за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ях опікунів, піклувальників, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях.
3.27. Надає організаційну і методичну допомогу центрам соціально-психологічної реабілітації дітей, соціально-реабілітаційним центрам (дитячі містечка), здійснює безпосередній контроль за їх діяльністю (при наявності);
3.28. Веде облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок).
3.29. Сприяє в порядку, визначеному законодавством, постановці на облік внутрішньо переміщених осіб малолітніх, неповнолітніх дітей, які переміщуються без супроводу батьків та призначенню їм відповідної адресної допомоги.
3.30. Формує, відповідно до повноважень визначених чинним законодавством, електронний банк даних ЄІАС «Діти».
3.29. Надає потенційним усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, батькам-вихователям, прийомним батькам інформацію про дітей, які перебувають на обліку в службі, і видає направлення на відвідування закладів з метою налагодження психологічного контакту з дитиною.
3.31. Готує акт обстеження умов проживання дитини та опис її майна, а також акт обстеження житлово-побутових умов потенційного опікуна, піклувальника.
3.32. Проводить перевірку умов проживання і виховання дітей у сім’ях опікунів, піклувальників, але не рідше ніж два рази на рік, крім першої перевірки, яка проводиться через три місяці після встановлення опіки та піклування.
3.33. Готуєзвіт про стан виховання, утримання і розвиткудітей в прийомнихсім’ях та дитячихбудинкахсімейного типу.
3.34. Готує клопотання про поміщення дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, патронатних сімей, а також висновки про повернення таких дітей батькам, або особам, які їх замінюють
3.35. Бере участь у процесі вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та закладів соціального захисту для дітей у сім’ї усиновлювачів, опікунів, піклувальників, до дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
3.36. Збирає матеріали щодо позбавлення батьківських прав, відібрання дітей у батьків з дотриманням вимог діючого законодавства України та забезпечує їх подання до суду.
3.37. Готує висновки органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьків батьківських прав, відібрання дітей, поновлення батьків у батьківських правах, визначення місця проживання дітей, участі у вихованні дітей батьків, інших родичів та з інших питань щодо соціального і правового захисту дітей.
3.38. В установленому законом порядку розглядає питання про доцільність відрахування неповнолітніх студентів, які не досягли 18-річного віку, з вищих навчальних закладів і надає відповідне погодження чи заперечення.
3.39. Здійснює інші передбачені законом повноваження.
4. Права та обов`язкислужби
Служба для здійснення повноважень та виконання завдань, що визначені, має право:
1) приймати з питань, що належать до компетенції служби, рішення, які є необхідними для виконання структурними підрозділами сільської ради, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, посадовими особами, громадянами;
2) отримувати повідомлення відструктурних підрозділів Вільшанської сільської ради, установ та організацій усіх форм власності, посадових осіб про заходи, вжиті на виконання прийнятих службою рішень;
3) отримуватив установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів Вільшанської сільської ради, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та, за потреби, представників суміжних територіальних громад, їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на службу завдань;
4) проводити роботу серед дітей з метою запобігання вчиненню правопорушень;
5) порушувати питання про направлення до спеціальних установ, навчальних закладів усіх форм власності дітей, якіопинилися у складних життєвих обставинах, неодноразово самовільно залишали сім'ю та навчальні заклади;
6) влаштовувати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, передавати під опіку, піклування, на усиновлення;
7) вести справи з опіки, піклування над дітьми та усиновлення дітей;
8) перевірятистан виховної роботи з дітьми у навчальних закладах, за місцем проживання, а також у разі необхідності – умови роботи працівників молодше 18 років на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності;
9) здійснювати захист прав та законних інтересів дітей від імені сільської ради, сільського голови (особи, що виконує його повноваження) в судах (самопредставництво) та інших органах;
10) запрошувати для бесіди батьків або опікунів, піклувальників, посадових осіб з метою з'ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, бездоглядності та безпритульності, вчинення правопорушень, і вживати заходів до усунення таких причин;
11) укладати в установленому порядку угоди про співробітництво з науковими установами, жіночими, молодіжними, дитячими та іншими об'єднаннями громадян і благодійними організаціями;
12) скликати в установленому порядку наради, конференції, семінари з питань, що належать до її компетенції;
13) проводити особистий прийом дітей, а також їх батьків, опікунів чи піклувальників, розглядати їх скарги та заяви з питань, що належать до її компетенції;
14) розробляти і реалізовувати власні та підтримувати громадські програми соціального спрямування з метою забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
15) відвідувати дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, перебувають на обліку в службі, за місцем їх проживання, навчання і роботи; вживати заходів для соціального захисту дітей.
5. Керівництво та структура служби
5.1. Службу очолює начальник, який призначається на посаду на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та звільняється з посади розпорядженням селищногоголови.
5.2. Начальник служби:
1)безпосередньо підпорядкований Вільшанському сільському голові;
2) призначає своїм наказом на посади на конкурсній основі (за рекомендаціями конкурсної комісії сільської ради) чи за іншою процедурою, передбаченою Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та звільняє з посади працівників відділу. Видає в межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;
3) здійснює керівництво службою, несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності, сприяє створенню належних умов праці в службі;
4)планує роботу служби, вносить пропозиції щодо формування планів роботи Вільшанської сільської ради;
5) вживає заходів до удосконалення організації та підвищення ефективності роботи служби;
6) звітує перед головою Вільшанської сільської ради про виконання покладених на службу завдань;
7)вносить пропозиції щодо розгляду на засіданнях виконавчого комітету сільської ради питань, що належать до компетенції служби, та розробляє проєкти відповідних рішень;
8) за необхідності бере участь в роботі сесій сільської ради, в засіданнях виконавчого комітету та інших заходах, що проводяться сільською радою та виконавчим комітетом;
9)представляє інтереси служби у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами сільської ради, із службою у справах дітей Сумської обласної державної адміністрації, установами та організаціями – за дорученням керівництва сільської ради;
10)видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням. Накази нормативно-правового характеру, які зачіпають права, свободи і законн іінтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації в територіальних органах Мін’юсту;
11)накази начальника служби, що суперечатьКонституції та законам України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, Мінсоцполітики, можуть бути скасовані головою Вільшанськоїсільської ради;
12)проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень служби;
13)забезпечує дотримання працівниками служби правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни.
14). Здійснює інші повноваження, визначені законом України.
5.3 На посаду начальника служби може бути призначена особа, яка має вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування та державній службі на керівних посадах не меншетрьох років, або, виходячи із виконання виконавчим органом основних завдань та функцій, стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше п’яти років, вільно володіє українською мовою.
6. Взаємовідносини, зв`язок
6.1.Для попереднього розгляду питань, пов’язаних із соціально-правовим захистом дітей, при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради утворюється комісія з питань захисту прав дитини, яка має дорадчі функції.
6.2.Положення про службу у справах дітей, як організаційний документ, в обов’язковому порядку проходить процедуру затвердження Вільшанською сільською радою.
6.3. Служба при виконанні покладених на неї завдань і функцій взаємодіє з іншими структурними підрозділами Вільшанської сільської ради, представниками служб відповідних органів виконавчої влади та представниками установ суміжних територіальних громад в порядку, який визначається цим Положенням та Положеннями інших структурних підрозділів Вільшанської сільської ради.
7. Фінансування та матеріально-технічне
забезпеченнядіяльностіслужби
7.1. Служба є неприбутковою організацією, не має самостійного балансу, рахунків в органах Державної казначейської служби України та установах банків, фінансове обслуговування здійснюється відділом фінансово-господарського забезпечення Вільшанської сільської ради. Фінансування служби здійснюється за рахунок коштів сільського бюджету.
7.2. Начальник служби та працівники служби є посадовими особами місцевого самоврядування, їх основні права, обов’язки, відповідальність, умови праці і соціально-побутового забезпечення визначаються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законодавчими актами.
7.3. Нарахування оплати праці начальника служби, спеціалістів служби проводиться відділомфінансово-господарського забезпечення Вільшанської сільської ради відповідно до штатного розпису.
7.4. Граничну (штатну)чисельність, фонд оплати праціпрацівників служби визначає сільський головау межах відповідних бюджетних призначень.
7.5. Штатний розпис та кошторис служби затверджується на сесійному засіданні ради за пропозицією сільськогоголови.
8. Структура служби
8.1. Служба має статус юридичної особи публічного права, має свій бланк, круглу печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, штампи, веде діловодство відповідно до Інструкції з діловодства Вільшанської сільської ради.
8.2. Ліквідація, реорганізація служби проводиться Вільшанською сільською радою в порядку, встановленому чинним законодавствомУкраїни.
1.6. Повне найменуванняслужби: Служба у справах дітей Вільшанської сільської ради.
1.7.Юридична адреса служби: 42127, Україна, Сумська область, Роменський район, село Вільшана, вулиця Київський шлях, будинок 1 А.
Сільський голова Михайло МЕЛЬНІКОВ